Nasza Apteka – Poznań | Przeźmierowo | Swarzędz
Nasza Apteka

Z nami zdrowiej!

Uwaga na alergie!

Uwaga na alergie!
Wiosna to piękny czas, w którym cała przyroda budzi się do życia – nic więc dziwnego, że właśnie wtedy najchętniej wybieramy aktywność i odpoczynek na świeżym powietrzu. Niestety, przebywanie na otwartych przestrzeniach w tym czasie nie wszystkim jest zalecane. Poznaj kilka prostych sposobów, które pozwolą ograniczyć uciążliwość objawów alergii.
Unikaj alergenów!

Jest to najprostsza, a czasami również najtrudniejsza metoda zapobiegania objawom alergii. Nie wymaga stosowania żadnych środków farmaceutycznych, jednak w niektórych przypadkach całkowite ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczulającym wprost graniczy z cudem.

Przede wszystkim, należy ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w okresie, w którym stężenie pyłku jest największe, a więc w suche i słoneczne dni. Warto również powstrzymać się od otwierania w tym czasie okien – o wiele lepiej zrobić to bezpośrednio po deszczu, kiedy powietrze jest dobrze oczyszczone z pyłku. Jeśli spacer, to również w miejscu, gdzie nie ma za dużo roślin – uważać należy szczególnie na nieskoszone trawniki i łąki!
Korzystaj z kalendarza pyleń!

Nieocenioną pomocą przy unikaniu alergenów, czyli przebywaniu na otwartych przestrzeniach w czasie, w którym ich stężenie jest najmniejsze, jest kalendarz pyleń. Jest to zestawienie stężeń alergenów w poszczególnych miesiącach. Wskazania kalendarza alergicznego warto wziąć pod uwagę szczególnie podczas układania planu dnia lub planując wakacyjny wypoczynek. Sprawdź co teraz pyli.
Pomocna dłoń

Osoby uczulone na pyłek roślin bez wątpienia powinny stosować bezpieczne środki ograniczające skutki alergii. Są nimi np. leki przeciwhistaminowe nowej generacji, które nie wywołują znanych wcześniej skutków ubocznych – senności, sedacji czy trudności z koncentracją. Preparaty dostępne na rynku, np. Allegra, skutecznie hamują wydzielanie przekaźników stanu zapalnego, co skutkuje ograniczeniem i eliminacją objawów alergii: kataru, zaczerwienienia i obrzęku śluzówki nosa, uczucia zmęczenia i osłabienia organizmu.
Całkowicie alergenów nie unikniesz…

Nie jest w zasadzie możliwa sytuacja w której alergenów unikniemy całkowicie. Nie można zupełnie uniknąć kontaktu z substancją, która uczula, ale można ograniczyć ilość alergenu z którym mamy styczność, a tym samym zmniejszyć nasilenie objawów. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ograniczyć uciążliwość alergii.
Wiosna

Jeżeli objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek: kichanie, wodnisty katar, świąd i łzawienie oczu występują wczesną wiosną (luty, marzec, kwiecień, maj) prawdopodobne jest uczulenie na pyłek drzew (leszczyna, olsza, brzoza, dąb). Drzewa uwalniają wtedy ogromną ilość pyłku i objawy mogą być nasilone.
Warto wtedy pamiętać kilka prostych zasad:

Unikaj „zbierania bazi” w lutym i marcu, w ciepłe i słoneczne dni. Łamanie gałęzi leszczyny powoduje otrząsanie pyłku i masywny kontakt. Mogą pojawić się ciężkie objawy alergii, a u dzieci nawet atak astmy.
Unikaj zagajników brzozowych w kwietniu.
W ogrodzie przydomowym lepiej posadzić kasztan niż cyprysy, których pyłek jest silnie alergizujący.
Bałtyckie plaże i tereny nadmorskie są przyjazne dla alergików w każdym okresie. Nad morzem stężenie pyłku jest najniższe ze względu na wysoką wilgotność powietrza i wiatry wiejące od morza.
Lasy sosnowe są zwykle bezpieczne, uczulenie na pyłek sosny zdarza się bardzo rzadko.
Uwaga na wakacje wiosenne w krajach śródziemnomorskich! Oliwka i cyprysy silnie uczulają.
Kwitnące drzewa owocowe zwykle nie powodują objawów alergicznego nieżytu nosa. Drzewa owocowe wytwarzają małą ilość ciężkiego, lepkiego pyłku, który nie unosi się w powietrzu (nie jest wdychany), tylko przykleja do nóg owadów zapylających.
Unikaj spacerów w dąbrowach w maju. Dęby kwitną krótko w maju (zaledwie 2 tygodnie), rzadko powodują uczulenia. Dzieci z pyłkowicą powinny ich jednak w tym okresie unikać .